Loading... Please wait...
  • freeze dried survivalist meals
  • Image 2
  • Image 3
  • Image 4
  • Image 5
  • Image 6
  • Image 7
  • Image 8

Premium 240 Serving Package

Regular Price: $565.00
$490.00
Questions? 888-545-6265
Availability:
Calculated at checkout

Both serious survivalists and those just beginning to collect food storage will benefit from our 240-serving supply of freeze-dried and dehydrated meals. With an average of 372 calories per serving, it's one of our most popular sellers and is ideal for anyone looking to begin or add variety to a survivalist food supply. Best of all, with 4 different breakfasts and 19 different lunches/dinners, your family will never get bored with mealtime.
25 Year Shelf Life, Certified GMO Free, High in Fiber, Low Cholestrol, Low Fat, Low Sodium, Made in the USA, Nitrogen Flushed Pouches, Oxygen Absorbers, Uses Sea Salt, Vegetarian Friendly, No MSG Added, No Trans Fats,No HFCS

Details & Specs

Add variety to your survivalist food supply with delicious freeze-dried and dehydrated meals.

Legacy Premium's 240-serving supply of freeze-dried and dehydrated meals is ideal for any survivalist storage supply. Because of our unique freeze-dried and dehydrated process, each meal is simple to prepare, making it perfect for survivalist situations. Simply add water and wait for your meal to be ready. The beauty of freeze-dried and dehydrated foods is that when they are reconstituted, they are just as tasty and nutritious as the day they were packaged. This makes them one of the most convenient long-term storage foods you'll find.

Not only is this freeze-dried and dehydrated 240-serving food storage supply easy to prepare, it is also easy to store. Each meal comes packaged in its own Mylar pouch, which is then packed with other pouches in two heavy-duty buckets that can stack on top of each other and take up little space for storage. You won't have to find an extra room in your home to keep your food storage with this compact but dense supply. Even better, when you open a bucket to remove a pouch, you will not affect the 25-year shelf life of the other pouches in the bucket. We've made our food storage packaging smart to ensure you have the best survivalist food supply possible.

Premium 240 Serving Package
Servings240
Avg. Calories per Serving372
Total Calories89,280
2,000 Calorie Days44.64
Cost per Day$10.98
Cost per Year$4,006.5
Shelf Life25 Years
Residual O2 Content0.11%
ConfigurationPouches in Buckets
Large Buckets2
Medium Buckets-
Small Buckets-
Loose Pouches-
Total Pouches60
Weight64 Pounds (lb)
Total Dimensions3.18 Cubic Feet
Shipping ConfigurationBoxes
 
 

Compare This Package

See how Legacy Premium food storage stacks up against the competition! In almost ever case, our product provides better value against our competitors. We've taken the closest matching package from a few of our competitors and consolidated the information here for you to see.

 
     
Package Name Premium 240
Serving Package
240 Serving
Package
240 Serving
Breakfast, Lunch,
and Dinner Bucket
360 Serving
Bucket
Cost with Shipping $490.00 $509.00 $416.07 $432.00
Calories 89,280 58,600 53,790 47,520
Average Calories per Serving 372 244 211 183
Cost per 2000 Calories $10.98 $17.37 $15.47 $18.18
True Cost per Year $4,006.50 $6,340.78 $5,646.61 $6,636.36
Weight (lb) 64 lb 40 lb Undisclosed 28 lb
Meal Selection 19 Entrees
4 Breakfasts
10 Entrees
3 Breakfasts
7 Entrees
3 Breakfasts
8 Entrees
4 Breakfasts

What's Included

The 240 Serving Package from Legacy Premium includes 4 different breakfasts (80 servings total) and 19 different entrees (160 servings total). For nutritional information on each meal, please scroll down to the "Nutritional Information" section below.

Warranty Information

BK101-16,BK102-24,BK103-24,BK104-16,ET301-8,ET302-8,ET303-16,ET304-8,ET305-8,ET307-8,ET308-8,ET309-8,ET310-8,ET311-8,ET312-8,SP401-8,SP402-8,SP404-8,SP403-8,SP405-8,SP406-8,SP407-8,SP408-8


Lowest Cost Per Pound!

Not all food storage is created equal. Many food storage companies can advertise low prices because they drop the calories in their meals. A great apples to apples comparison is to calculate the cost per pound. This will give you a better indicator of the TRUE cost.

Verified 25 Year Shelf Life

Voted Best Tasting

Packaging Information

Delivery Details

Free Gift
  • Free Gift 1
  • Free Gift 2
  • Free Gift 3